Дома Фудбал Репрезентации Ништо од Украина: Португалија и Шпанија добиваат замена во кандидатурата за организација на СП 2030

Ништо од Украина: Португалија и Шпанија добиваат замена во кандидатурата за организација на СП 2030


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Мароко би требало да ја замени Украина и да се придружи на Шпанија и Португалија во зедничката кнадидатура за домаќинството на Светското првенство во фудбал во 2030 година, пренесува „Атлетик“.

Веројатноста дека Украина ќе успее да се опорави после воениот конфликт и да биде домаќин на групна фаза за Мундијалот 2030 е минимална, а проблеми има и во раководството на сојузот откако судот го смени првиот човек на организацијата Андреј Павелк.

Мароко е прв кандидат да ја замени Украина во заедничката кандидатура и предност на афричката држава е близината со Шпанија.

Имено, во најблиската точка ови две земји ги делат само 12 километри. Одалеченоста помеѓу Украина и Шпанија е околу 1.600 километри, Португалија е уште подалеку.

Ќе потсетиме, Светското првенство во 2026 година ќе се одржи во три држави – Канада, Мексико и САД.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Кристијано …