Дома Фудбал Репрезентации Никој како Данците: Со перфектен скор обезбедија Мундијал!

Никој како Данците: Со перфектен скор обезбедија Мундијал!

Репрезентацијата на Данска е најимпресивна во квалификациите за Мундијалот кој во Катар ќе се одржи наредната година.

Во групата Ф Данска со перфектен скор е на врвот и веќе го обезбеди пласманот на Светското првенство. Во досегашните осум кола Данска има осум победи 27 постигнати гола и ниту еден примен. Во просек постигнуваат 3.375 голови по натпревар.

И треба да се напомене дека групата во која игра и не е толку наивна па да се каже дека не им било многу тешко. Во неа има две селекции кои играа на последното Европско првенство, Шкотска и Австрија, тука и незгодниот Израел, аутсајдер се Фарски Острови и Молдавија.

За споредба со другите селекции Италија и Швајцарија имаат по еден примен гол, но нивната ефикасност е далеку од таа на Данска. Холандија постигна 29 гола, но прими шест.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …