Дома Фудбал Англија „Не ме интересираат бројки, сакам трофеј во Премиер лигата“

„Не ме интересираат бројки, сакам трофеј во Премиер лигата“

Ван Перси осум години не успеа да ја освои Премиер лигата во Арсенал, но на „Олд Трафорд“ успеа веќе во првата.

Поранешниот холандски фудбалер помина осум години во Арсенал и за тоа време освои два трофеа (ФА Куп и Комјунити Шилд) недоволно за еден напаѓач од таков ранг.

Клубот го напушти непосредно пред почетокот на сезоната 2012/2013 преминувајќи во Манчестер Јунајтед каде што во дебитантската сезона ја освои Премиер лигата.

Колку бил гладен за поголем успех сведочи и разговорот кој го имал со претседателот на Арсенал пред неговото заминување.

„Еден ден претседателот ми покажа позитивни бројки од доброто работење. Му одговорив кратко и јасно – не ме интересира тоа, сакам да ја освојам Премиер лигата“, раскажа Ван Перси.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Панче Ќумбев со анализа и предлози за последните дуели од Група А

Група А: Италија – Велс ( време: 18:00 ч. ) Најдобриот фудбал до сега на шампионатот го пр…