Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Нешто сериозно се случува со Меси: Овие податоци кажуваат се (фото)

Нешто сериозно се случува со Меси: Овие податоци кажуваат се (фото)

0
messi

Со Лионел Меси нешто очигледно нешто не е во ред, пишуваат дописниците на „Гардијан“ од Русија.

Разгледувајќи ги службените статистички податоци од првото коло на Светското првенство во Русија, лесно може да се донесе заклучок дека Лионел Меси против Исланд отсатпуваше од некои свои вообичаени резултати во одредени натпревари.

„Кој Меси? Да, тој Меси. Според многумина најталентираниот фудбалер на сите времиња и човек во кој Аргентинците веруваат дека може да им ја донесе титулата светски шампион, прв после Марадона“ е воведот во текстот за Меси кој го пишува новинарот на „Гардијан“ Барнеј Ронеј.

„Лионел Меси претрчал само 7.61 километри во натпреварот против Исланд. Тоа досега е најмалку од било кој друг играч во Русија во текот на 90 минути. Неверојатен е исто така податокот дека Меси без топка претрчал и помалку од било кој друг играч, вклучувајќи ги и – голманите“.


Следете го Sportski.mk и на


Потоа се истакнува дека забележал 17 спринтови со просечна брзина од 25 километри.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Ракитиќ се поблиску до трансфер во Интер

Еминентниот италијански весник „Газета дело Спорт“ и во денешното издание пишува дека плеј…