Дома Фудбал Англија Неверојатно: Премиер лигата се продаде за повеќе од 6 милијарди

Неверојатно: Премиер лигата се продаде за повеќе од 6 милијарди

0

Англиската Премиер лига продаде поголем дел од телевизиските права за повее од 6 милијарди долари за периодот од 2019 до 2022 година, пренесоа медиумите на Островот.

Притоа, правата за уште 40 од вкупно 200 натпревари се уште можат да бидат купени за тој што ќе испрати најдобра понуда.

За периодот од 2016 до 2019 година раководството на Премиер лигата доби 5,14 милиони фунти, што е апсолутен рекорд.

Со оваа продажба Премиер лигата си го собори сопствениот рекорд и уште еднаш покажа дека е најгледано и најскапо фудбалско првенство во светот.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Видео: Елмас поцрвене, Фенербахче загуби од второлигаш!

Фенербахче загуби со 1:0 на гостувањето кај Умраниеспор во раките на Купот на Турција, а м…