Дома Фудбал Останато На 29 мај пред 29 години: Дарко Панчев и Олмета, Дарко Панчев…Црвена Звезда е шампион на Европа!!(Видео)

На 29 мај пред 29 години: Дарко Панчев и Олмета, Дарко Панчев…Црвена Звезда е шампион на Европа!!(Видео)

На денешен ден пред 29 години Црвена Звезда го направи својот најголем успех во историјата на клубот и тоа на крилјата на македонската фудбалска легенда – Дарко Панчев!

На стадионот „Сан Никола“ во Бари на 29 мај 1991 година најтрофејниот српски клуб се сретна со Олимпик Марсеј во финалето на Купот на европските шампиони.

Во регуларните 90 минута после голема борба немаше погодоци, па одлуката за нов шампион на Европа мораше да падне после изведувањето на пенали.

Како што се покажа одлуката падна веќе во првата серија – капитенот и голман Стеван Стојановиќ го одбрани првиот пенал во серијата на Мануел Аморсо, сите други беа прецизни (Роберт Просинечки, Драгише Блинќ, Миодраг Белодедиќ, Синиша Михајловиќ), вклучувајќи ги оној легендарниот на нашиот Дарко Панчев.

Секој љубител на најважната споредна работа сигурно го знае легендарниот коментар…

„Дарко Панчев и Олмета, Дарко Панчев….Црвена Звезда е шампион на Европа, Црвена Звезда е победник на Купот на европските шампиони“…

Подоцна истата година, Црвена Звезда стана и шампион на светот.

Дел од тој тим на Звезда беше и уште една македонска фудбалска легенда, Илија Најдоски.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Холандија во осминафинале, Македонија ја загуби и теоретската шанса🎥

Холандската репрезентација ја оствари втората победа на ЕУРО, овој пат над Австрија (2:0) …