Дома Фудбал Останато Напрви чудо во групната фаза од Лигата на шампионите, а сега доби отказ

Напрви чудо во групната фаза од Лигата на шампионите, а сега доби отказ


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Клуб Бриж го отпушти тренерот Карл Хофкенс и покрај тоа што успеа да го одведе белгискиот клуб до нивниот прв осминафинален пласман во Лигата на шампионите оваа сезона.

Неговото отпуштање беше објавено во средата и доаѓа по низата лоши резултати во белгиското првенство, вклучувајќи го и поразот на домашен терен со 4-1 од Ст. Труиден во Купот на Белгија минатата недела и реми (1:1) со Левен во првенството во вторник. Во овој момент Клуб Бриж е четврти на табелата со 12 бода помалку од лидерот Расинг Генк.

Хофкенс (44) на клупата на Бриж беше само шест месеци. Пред тоа му беше асистент на Алфред Шројдер кој замина во Ајакс откако минатата сезона го освои белгискиот шампионат.

Хофкенс, чија играчка кариера ги опфаќаше Стоук Сити и Вест Бромвич Албион, импресионираше со Клуб Бриж во групната фаза од Лигата на шампионите, победувајќи ги првите три натпревари и рано се квалификуваше за осминафиналето. Тие завршија на второто место во групата зад Порто, елиминирајќи ги Атлетико Мадрид и Баер Леверкузен.

Но, клубот соопшти дека резултатите во белгиското натпреварување не се задоволителни и дека сега го бараат „најдобриот можен наследник“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Хаверц призна дека го викаат магаре и откри зошто

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Ѕвездата на…