Дома Останати Кошарка НБА Му предвидувале затвор, а десет години подоцна стана МВП во НБА финалето

Му предвидувале затвор, а десет години подоцна стана МВП во НБА финалето

Спортот речиси секојдневно пишува бајки кои можат да инспирираат милиони луѓе ширум светот, а животната приказна на Џејлен Браун (27) е една од нив.

Ноќта од понеделник кон вторник Браун стана шампион на НБА со Бостон Селтикс по доминантната победа над Далас од 4:1, а ја прогласувам и за МВП на финалната серија.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Тој го носеше тимот на Браун Бостон со своите фантастични игри во текот на плеј-офот, а во финалето само додаде шлаг на врвот на тортата и го одведе тимот до титулата. Браун заедно со соиграчите ја врати славната франшиза на тронот во најсилната лига на светот, а со 18-та шампионска титула Бостон повторно стана клубот со најмногу трофеи во историјата.

Кога Браун беше прогласен за МВП, тој брзо се најде во прегратките на неговата мајка со солзи Мехала Браун, која ги воспитуваше Џејлен и неговиот брат како самохрана мајка поради нејзиниот развод од Марсел Браун, нивниот татко боксер.

Зад Браун, кој сега е на врвот на својата кариера, патот е расфрлан со трње, а приказната за ѕвездата од Бостон би можела да послужи како филмско сценарио во годините што следат.

Спортските гени на Џејлен потекнуваат од неговиот татко Марсел, бидејќи тој е поранешен професионален боксер и повеќекратен светски шампион во верзиите WBU и WBU CAM, а во кариерата собра 33 победи со 25 нокаути.

Во училишните денови, Џејлен беше проблематичен, но мајката на Мехала секогаш го водеше во образованието. Работи и како воспитувач и активист, а се погрижи Џејлен да добие доволно образование во животот и секогаш ги учеше своите синови да зборуваат за себе и за оние кои не можат.

Откако Браун стана МВП на финалето, неговата објава од 2014 година повторно стана вирална, кога на социјалните мрежи напиша дека наставник во училиште му рекол дека може да го види во затвор за пет години. Ваквиот срамен и понижувачки однос на наставникот не го обесхрабрил Браун, туку го мотивирал и му дал „гориво“ да го насочи својот животен пат кон ѕвездите.

„Вакви случаи навистина не можете да заборавите и да ги избришете од вашата меморија, но го користите како гориво и продолжувате понатаму. Образовниот систем во Грузија е лош, понекогаш наставниците имаат премногу деца и недоволна помош. Не обвинувам ниту еден учител за тоа“, рече тој.порано во една прилика Браун.

Десет години по таа изјава, Браун е МВП на финалето на НБА, три пати беше дел од Ол-стар натпреварот, а своевремено важеше и за најплатен играч во светот бидејќи потпиша петгодишен договор вреден 304 милиони долари во лето 2023 година.

Во плеј-офот кој заврши синоќа, Браун целосно го засени својот долгогодишен соиграч Џејсон Тејтум, кого поголемиот дел од јавноста до неодамна го сметаше за прва ѕвезда на Бостон.

Во финалето имаше просек од 20,8 поени, 5,4 скока и 5 асистенции по натпревар. Тој одигра клучна улога во третиот натпревар од серијата, првиот на паркетот на Далас, кога со 30 зафати го предводеше Бостон до клучна победа.

Браун беше скромен по добивањето на трофејот „Бил Расел“, изразувајќи дека тој не му припаѓа само нему.

„Тоа беше целосен тимски напор и го споделувам ова со моите браќа и мојот партнер во криминалот Џејсон Тејтум. Тој беше со мене целото ова патување, заедно го поминуваме ова“, рече Браун.

Со освојувањето на 18-та титула шампион на НБА во историјата, Бостон вечерва стана клуб со најмногу трофеи досега, бидејќи зад себе го остави вечниот ривал Лос Анџелес Лејкерс со 17 титули.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Медиумите по потписот го потсетија Ракитиќ на изјава до 2006 година

Хрватскиот ветеран Иван Ракитиќ и официјално беше претставен како нов фудбалер на Хајдук о…