Дома Трансфер зона Мурињо троши богатство за дефанзивец во јануари!

Мурињо троши богатство за дефанзивец во јануари!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Англиските медиуми тврдат дека Манчестер Јунајтед би можел во јануари да добие големо засилување во дефанзивната линија и да го донесе Хосе Марија Хименез од Атлетико Мадрид.

21-годишниот стопер оваа сезона го загуби местото во првиот тим бидејќи Симеоне повеќе му верува на тандемот Савиќ – Годин, но Хименез важи за еден од најталентираните млади дефанзивци во светот.

Мурињо по секоја цена сака да ја засили одбраната во зимскиот преоден рок и во Хименез гледа идеално засилување.

Медиумите на Островот тврдат дека „црвените ѓаволи“ веќе почнале да работат на трансферот и спремиле понуда од 50 милиони евра за Уругваецот.

Доколку Атлетико Мадрид ја одбие оваа понуда Манчестер Јунајтед е спремен да ја активира откупната клаузула во договорот која изнесува 60 милиони евра.

Потсетуваме, Ерик Баи после рехабилитацијата од повредата ќе замине на Куп на африкански нации и нема да биде во тимот се до февруари, па Мурињо мора да донесе засилување на таа позиција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Во Челзи на лето следи голема распродажба: На трансфер листата седум фудбалери

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Англискиот гигант Че…