Дома Останати Може ли Руиз после Џошуа да го сруши и Вајлдер?

Може ли Руиз после Џошуа да го сруши и Вајлдер?

Eнди Руиз го шокираше светот пред 14 дена кога го сруши светскиот шампион Ентони Џошуа.

Мексиканецот освои четири титули шампион на светот во тешка категорија, а единствениот појас кој не е во негова сопственост го држи Деонтај Вајлдер во организација за ВБЦ.

Откако стана шампион на најголемите боксерски организации веќе се размислува за наредните ривали, а ВБЦ со задоволство би видел борба помеѓу Руиз и Вајлдер.

„Ќе зборуваме за тоа кога за прв ќе ги соединиме сите титули. Руиз е првиот Мексиканец со појас во тешка категорија, а војникот од Мексико едноставно мора да ја има и ВБЦ титулата. Одиме да го направиме тоа“, истакна Мендоза.

Меѓутоа ИБФ побара од Руиз да ја брани титулата против Кубрата Пулев, а Ентони Џошуа ќе има право на реванш според клазулата во договорот.

Исто така Вајлдер веќе има закажан меч со Луис Ортиз и уште два закажани со Тајсон Фјури, па ќе биде интересно да се види кога најголемите боксерски организации ќе се договорат за евентуално соединување на титулите.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Шпанија и Холандија во финалето на женскиот Мундијал

Во големото финале на женскиот ракометен Мундијал за златото ќе се борат Холандија и Шпани…