Дома Фудбал Лига на шампиони Најмалите стадиони на кои следната сезона ќе се игра Лига на шампиони📷

Најмалите стадиони на кои следната сезона ќе се игра Лига на шампиони📷

Од сезоната 2024-25 стартува нова ера во Лигата на шампионите.

Форматот ќе се менува и повеќе нема да го гледаме сегашното натпреварување по групна фаза, туку ќе има лигашки систем. Во овој нов систем место сегашните 32 екипи ќе се натпреваруваат 36.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Ќе ви ги претставиме клубовите кои имаат многу мали стадиони, а веќе обезбедија учество во Лигата на шампиони.

Естади Монтилви

Клуб: Џирона ФК (Ла Лига)

Капацитет: 14.624

Големото изненадување оваа сезона во Ла Лига го обезбеди првото историско учество во Лигата на шампионите. Џирона изгледа не се гордее со својот мал стадион бидејќи засега е рангиран како најмал во натпреварувањето и далеку од стандардите на УЕФА.

Остануваат уште 4 месеци до почетокот на сезоната, можеби клубот ќе интервенира во реставрацијата и модернизирање на стадионот.

Френсис-Ле Бле

Клуб: Брест (Лига 1)

Капацитет: 15.931

Екипата на Брест заврши на третото место во Лига 1 и обезбеди учество во Лигата на шампиони. Дека овој мал клуб направил изненадување покажува и фактот што во најелитното натпреварување ќе игра без пристоен стадион, со асиметрични трибини и многу малку простор околу него за паркирање или комерцијални штандови.

Стадион Либенауер

Клуб: Штурм Грац (Австрија)

Капацитет: 16.364

Овај стадион е многу мал, но барем визуелно е симетричен и покриен. Потребна му е мала интервенција, само за естетски работи и може да биде подготвен за големата сцена од Лигата на шампионите.

Стадион Луј II

Клуб: Монако (Лига 1)

Капацитет: 16.360

Иако е многу мал станува збор за еден од најпознатите стадиони во Европа. Монако повторно се враќа на голема сцена и ќе игра во Лигата на шампиони, а стдионот Луј Втори има свој шарм иако е меѓу четирите најмали стадиони на кои ќе се игра ЛШ во сезоната 2024/25.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Медиумите по потписот го потсетија Ракитиќ на изјава до 2006 година

Хрватскиот ветеран Иван Ракитиќ и официјално беше претставен како нов фудбалер на Хајдук о…