Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Меч на денот: Европскo Класико меѓу Шпанија и Италија

Меч на денот: Европскo Класико меѓу Шпанија и Италија

Во тек е вториот круг од групната фаза на ЕП, а денес се игра едно од наголемите дербија во оваа фаза помеѓу Шпанија и Италија.

Шпанија изненади во првиот меч

Шпанците оставија најдобар впечаток во првото коло бидејќи лесно и супериорно славеја над Хрватска со 3:0. Во центарот на вниманието беше младиот Ламине Јамал кој собори два рекорди. Талентираниот тинејџер со само 16 години и 338 дена стана најмлад играч кој заиграл на едно Европско првенство. Шпанија и Италија имаат големо ривалство и традиција,а интересно дека во последно време „црвената фурија“ е многу поуспешна. На последните четири меѓусебни меча запишаа три победи. Новиот селектор Де Ла Фуерте полека го консолидира тимот, се чини дека најважен играч во оваа селекција е Родри и целата игра зависи од него, иако има и многу талентирани фудбалери како Пери Јамал… Со оглед на квалитетот на групата секој бод е важен, па целта секако ќе биде со победа уште после две кола да се обезбеди пласман во нокаут фазата.

Италија сака да ја прекине лошата серија со Шпанија


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Во првиот меч Италија против Албанија го прими најбрзиот гол во историјата на ЕП, но сепак успеа да направи пресврт и запиша голема победа. Сепак, ова е „група на смртта“ и секој бод е од исклучително значење, па сигурно ќе сакаат во најмала рака да останат непоразени. Шпанија за нив е секогаш посебна испирација и ќе се обидат да ја прекинат црната серија. Во последно време „аѕурите“ немаат добри резултати против Шпанија, а и реално овој тим на Италија е послаб во квалитет. Во ваква група првата цел е да се обезбди нокат фаза, а после Италија знае да игра турнирски и се е можно. Се чини дека одбраната овој пат не е јака страна и ќе мора значително да ја поправат играта во однос на првиот меч.

Очекување

Реми им одговара на двете селекции, но јасно е дека кога играат две вака силни репрезентации одат на победат, а тоа е предуслов за возбудлив меч со голови на двете страни.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Лапорта: Сега конечно сме во ситуација да делуваме на трансфер пазарот

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта рече дека во Ханси Флик ја гледа вистинската личн…