Дома Фудбал Репрезентации Меси со тешки обвинувања после поразот: Бразил е фаворизиран, управува со цел Конмебол!

Меси со тешки обвинувања после поразот: Бразил е фаворизиран, управува со цел Конмебол!

Лионел Меси доживеа уште од разочарување со репрезнетаицјата на Аргентина и остана без тофеј.

„Гаучосите“ беа поразени од Бразил во полуфиналеот на Копа Америка со 2:0, а Меси после натпреварот не го криеше незадоволството и испрати критики на сметкан судијата од Еквадор, Замбрано.

„Се надевам дека Конмебол ќе направи нешто, но искрено не верувам дека ќе има ништо затоаш то Бразил управува со се и ситуацијата е многу комплицирана. Во текот на целиот натпревар судијата го фаворизираше Бразил. Сите ситуации кои не беа „чисти“ ги досуди за нив, а потоа тука беа и пеналите над Агуеро и Отаменди“.

„Веројатно се уморија од досудување пенали во текот на целиот турнир и денес воопшто не одеа да го погледнат ВАР во очигледни ситуации. Бразил е домаќин и денес управува со Конмебол. Не го кажувам ова како оправдување бидејќи денес не одигравме лошо. Меѓутоа тоа е реалноста и морам да го кажам, не се почитува нашата работа“, изјави Меси кој потоа доби прашање за неговата иднина во репрезентацијата.

„Ќе помагам колку што можам, ќе играм и понатаму. Се чуствувам добро во оваа група на играчи“, одговори првата ѕвезда на Аргентина.

Ова издание на Копа Америка е деветто натпреварување на Меси репрезентацијата на кое ќе остане без трофеј. Нова шанса Меси ќе има за 12 месеци кога повторно ќе се игра Копа Америка, а на тој турнир Аргентина ќе биде домаќин заедно со Колумбија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

18-годишно момче направи сензација во Токио🎥

18-годишниот Тунижанец Ахмед Хафнауи ја креираше една од најголемите пливачки сензации во …