Дома Фудбал Останато Меси му носи неверојатна заработка на ПСЖ

Меси му носи неверојатна заработка на ПСЖ

Претседателот на Пари Сен Жермен, Насер ал Келаифи изјави дека парискиот клуб заработил 700 милиони евра од доаѓањето на аргентинската ѕвезда Лионел Меси во Париз.

Меси (35) минатото лето се пресели од Барселона во Пари Сен Жермен. Аргентинскиот фудбалер потпиша тригодишен договор со „светците“ за 110 милиони евра.

„Растот што ни го донесе тоа што тој е во клубот се рефлектира во тоа што договоривме пет до осум милиони евра во истиот период за спонзорски договори, кои ни донесоа меѓу три и пет милиони евра годишно. Според тоа, јасно е дека не е потребен коментар за тоа колку ни значи доаѓањето на Меси“, изјави финансискиот директор на ПСЖ, Марк Армстронг.

Тој додаде дека ПСЖ заработил и на пазарот на криптовалути, а приходот бил од околу 300 милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Прва изјава на Чурлинов по потписот за Барнли

Репрезентативецот на Македонија Дарко Чурлинов од денес и официјално е нов играч на англис…