Дома Фудбал Англија Мертезакер: Дајте му време на Артета, ќе го врати Арсенал на европската мапа

Мертезакер: Дајте му време на Артета, ќе го врати Арсенал на европската мапа

Поранешниот фудбалер на Арсенал, Пер Мертезакер смета дека клубот треба да му даде време на Микел Артета за успесите да дојдат.

Од заминувањето на Арсен Венгер екипата не личи на онаа која скоро две децении констатно беше во врвот на англискиот фудбал. Пари се вложуваат и тоа многу, но резултатите се далеку од добри.

Минатата сезона беше за заборав, а и оваа не запоќна нешто пдообро. Арсенал во текот на летото потроши околу 150 милиони фунти, најмногу од сите клубови во Премиер лигата.

Пер Мертезакер верува дека резултатите ќе дојдат.

„Секогаш сакате успех веднаш. Сакате назад во Лигата на шампионите. Го сфатив тоа работејќи во академијата во Арсенал, но за секој процес е потребно време и се надевам дека Микел ќе го добие своето. Работам блиску до него и знам колку сака да го врати Арсенал на мапата на европскиот фудбал. За тоа ќе бидат потребни две-три години“, смета Мертезакер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Само Перишиќ во Серија А постигнал гол од пенал со двете нозе

Интер вчера го доживеа првиот пораз сезонава во Серија А, Лацио бешѓе подобар од „нероаѕур…