Дома Трансфер зона Матс Хумелс на кстопат – може да замине од Баерн!

Матс Хумелс на кстопат – може да замине од Баерн!

Германскиот дефанзивец Матс Хумес е пред донесување на ваќна одлука за својата иднина. 30-годишниот фудбалер не е убеден дека треба да остане во Баерн Минхен и сака да искуси нова авантура, пренесуваат германските медиуми.

Последните месеци се доста тешки за Хумелс, откако селекторот Јоаким Лев му ја затвори вратата на репрезентацијата. Притоа, Баерн се спремна за реконструкција на тимот ова лето, па многу е веројатно Хумелс да падне во втор план.

Баварците веќе го купија Лукас Хернандез, притоа сакаат да го донесат и Де Лихт, па поради тоа иднината на Хумелс на „Алијанц Арена“ е неизвесна.

Дефанзивецот наскоро ќе има средба со раководството за да ги слушне плановите на Баерн, пред да донесе конечна одлука.

Доколку Германецот се одлучи за трансфер, тоа сигурно ќе биде надвор од Бундес лигата. Премиер лигата и Примера се дестинации кои ги преферира дефанзивецот, но не треба да се исклучи и трансфер во Јувентус и Пари Сент Жермен, клубови кои покажуваат интерес за него.

Хумелс пристигна во Баерн Минхен во 2016 година и има договор со баварскиот гигат до 2021 година, а неговата цена на трансфер пазарот изнесува помеѓу 40 и 50 милиони евра.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Maнчестер Јунајтед го сака играчот кој во Серија А дебитираше на 15 години?

Манчестер Јунајтед во своите редови би можел да го доведе младиот напаѓач на Монако Питеро…