Дома Фудбал Матераци за случајот Зидан по 18 години: Таа епизода не требаше да се случи

Матераци за случајот Зидан по 18 години: Таа епизода не требаше да се случи

Легендарниот италијански дефанзивец Марко Матераци по 18 години во интервју за „Тајмс“ ги опиша деталите од митската сцена кога во продолжението на финалето на Светското првенство во Германија во 2006 година, беше удрен со глава од Зинедин Зидан.

По кратка вербална пресметка со Италијанецот, францускиот капитен ги загуби нервите и со глава го удри италијанскиот стопер, кој како покосен падна на тревникот. Зидан веднаш беше исклучен.


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


„Не ми се допаѓа бидејќи тоа што се случи не се совпаѓа со мојата кариера. Таа епизода не требаше да се случи. Во жарот на тензијата на тоа финале, среде сите тензии и навреди, дојде Зидан до мене и ми го понуди својот дрес да го земам.

Реков дека не ми треба дресот, дека повеќе би сакал да ја земам неговата сестра. Потоа се сврте и го направи она што сите го паметат. Никогаш повеќе не го видов Зидан после тоа“, рече Матераци.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Познат фаворитот за наследник на Пиоли

Неколку европски гиганти покажуваат силен интерес за италијанскиот тренер Роберт де Зерби,…