Дома Македонски спорт „Марка“: Пандев е лидерот, а македонските фудбалери се наследници на Филип Втори и Александар Македонски!

„Марка“: Пандев е лидерот, а македонските фудбалери се наследници на Филип Втори и Александар Македонски!

Најпознатиот спортски весник во Шпанија „Марка“ во краток текст ги најавуваше репрезентациите кои ќе играат ова лето на Европското првенство.

На Европското првенство како што е добро познато во македонската јавност ќе играме и ние, еве што „Марка“ напиша за нас.

„УЕФА имаше план да им даде шанса на помалите земји да настапат на Европско првенство, Македонија тоа го искористи и се најде на големата сцена. Македонија се пласираше преку баражите во Лигата на нации во 2018 година“.

Фудбалерите „Марка“ ги спореди со Филип Втори и Александар Македонски.

„Горан Пандев е лидерот на теренот, а наследниците на Филип Втори и Александар Македонски тргнаа како Пепелашка на Евро. Нивниот бунтовен карактер многу им помогна, а како предупредување за сите пред ЕП ја победија Германија во мундијалските квалифицикации“, пишува „Марка“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

„Историски момент беше денес да се гледа Македонија, срцето ми е полно за Пандев“

Марио Ѓуровски како што најавивме е дел од нашиот експертски кој ги коментира натпреварите…