Дома Фудбал Италија Манчини: Никој не сакаше да биде селектор на Италија

Манчини: Никој не сакаше да биде селектор на Италија

Селекторот на Италија, Роберто Манчини изјави дека никој немал желба да ја преземе репрезентацијата на „аѕурите“.

Манчини се согласи да седне не „жешкото“столче и успеа да ја однесе Италија на Европско првенство со 10 победи од 10 меча во квалификациите.

„Јас кога пристигнав, никој не сакаше да го тренира националниот тим, тие ме прашаа мене и јас веднаш кажав, да! Многумина се плашеа да влезат по една тешка ситуација, но и овие работи се дел од фудбалот и ви треба малку самодоверба и да верувате во квалитетите на младите фудбалери.  Мојата идеја беше да создадам нешто посебно, да ги придвижам играчите и навивачите, да направам добра атмосфера“,  истакна Манчини.

„Италија отсекогаш имала одлични фудбалери, а и денеска е така. Не секогаш е лесно да се победува, дури и против слаби противници, а ние сакавме да направиме нешто поинакво од претходно“, додаде италијанскиот стратег.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Харгривс: Вернер ќе ја грее клупата во Ливерпул

Раководството на Ливерпул веќе подолго време работи на трансферот на напаѓачот на Лајпциг,…