Дома Фудбал Англија Манчестер Сити може да виде исфрлен во четврта лига

Манчестер Сити може да виде исфрлен во четврта лига


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Премиер лигата го обвини Манчестер Сити за кршење на бројни финансиски правила, па официјално е покренато обвинение.

Обвиненијата се однесуваат на финансиските информации во врска со приходите, деталите за плаќањето на менаџерите и играчите, кршење на прописите на УЕФА и соработка во истрагата.

Сега Манчестер Сити би можел да се соочи со исфрлање од Премиер  лигата и да биде вратен неколку нивоа подолу.

Доколку се докажат наводните прекршоци и Премиер лигата побара најстрога можна казна, според сегашните правила Сити ќе мора да започне во Лига 2 на Англија, четвртиот ранг на англискиот фудбал.

Според спортскиот адвокат Ник Де Марко, може да поминат и до четири години пред да се донесе одлука бидејќи станува збор за 115 обвиненија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Бурно било во Рим по дербито: Мурињо и Лотито влегле во дуел!

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓ Тензично беше вчера во римск…