Дома Фудбал Мануел Нојер избран за најдобар голман на деценијата

Мануел Нојер избран за најдобар голман на деценијата

Германскиот голман Мануел Нојер е избран за најдобар голман на деценијата во избор на Меѓународниот институт за фудбалска историја и статистика (IFFHS).

Чуварот на мрежата на минхенски Баерн славеше во навистина тешка конкуренција, а за него останаа голем број големи имиња во светскиот фудбал.

Според IFFHS ова се најдобрите 10 голмани во претходната деценија:

1. Мануел Нојер
2. Џиџи Буфон
3. Тибо Куртоа
4. Хуго Лорис
5. Кејлор Навас
6. Јан Облак
7. Петр Чех
8. Тер Штеген
9. Давид Де Геа
10. Икер Касиљас

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Неверојатен пресврт на Баерн, Левандовски го доби дуелот со Халанд 🎥

Баерн Минхен и Борусија Дортмунд одиграа спектакуларен натпревар кој на крајот им припадна…