Дома Фудбал Италија Малдини го враќа Анчелоти на Сан Сиро

Малдини го враќа Анчелоти на Сан Сиро

Тренерот на Наполи, Карло Анчелоти е под се поголем притисок после серијата на лоши резултати од почетокот на сезоната.

Во претходните денови се случуваа разни скандали во овој клуб, а се започна со поразот од Рома. Претседателот на клубот Аурелио Де Лаурентис донесе одлука за седумдневен карантин, но фудбалерите не ја испочитуваа неговата наредба.

После натпреварот во Лигата на шампионите против Салзбург играчите си отидоа во своите домови, а потоа одбија да тренираат.

На удар се најде и тренерот Карло Анчелоти кои наводно им ја дал дозволата да не се вратат во карантинот. Поради таа одлука Де Лаурентис бил бесен и спремен да го отпушти италијанскиот тренер, но тоа не го направил само поради големата отштета која треба да ја плати.

Меѓутоа, јасно е дека најдоцна на крајот на сезоната двете страни ќе се разделат, а таквата ситуација сака да ја искористи Милан.

Имено, Малдини е веќе во контакт со својот пријател Анчелоти и го убедува на лето да се врати во Милан, местото каде што ги постигна најголемите успеси.

Пиоли е само привремено решение, Милан на лето сака да донесе реномирано тренерско име, а првата желба е Карло Анчелоти.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Познати паровите за четвртфиналето и полуфиналето во Лигата на Европа

После ждребот за Лигата на шампионите се одржа и ждребот за Лигата на Европа. Завршниот ту…