Дома Македонски спорт Мак фудбал Македонскиот дрес еден од најубавите во историјата на ЕП

Македонскиот дрес еден од најубавите во историјата на ЕП

Познатиот фудбалски магазин „Фор Фор Ту“, објави листа од топ 10 дресови на Европските првенства, а на неа е и македонската репрезентација која се најде на високото петто место.

Нашиот дрес дизајнираното сонце преку црвената позадина  е еден од најубавите во историјата на европските првенства, односно на високото 5-то место.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


„Знамето на Македонија со светло жолто сонце и зрази на црвена позадина е едно од најлудите во светот, така што беше сосема правилно што фудбалската репрезентација повеќе од суптилно го аплицираше на нивниот дрес на ЕВРОП 2020, нивното деби на турнирите. Германскиот бренд „Јако“ никогаш нема да биде најкул производител на дресови, но никој не им го одзема овој брилијантен дрес кој на себе го носеше најголемиот играч на Македонија, Горан Пандев“, стои во написот за нашиот дрес.

За најдобар дрес е прогласен дресот на Холандија од Европското првенство во 1988 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Македонија со пораз од Естонија го почна настапот во Европската златна лига

Македонските одбојкари со 3-1 во сетови беа поразени од Естонија во првиот меч од Европска…