Дома Македонски спорт Мак ракомет Македонија од вториот шешир ќе брка пласман на ЕП

Македонија од вториот шешир ќе брка пласман на ЕП

Македонската ракометна репрезентација се наоѓа во вториот шешир во пресрет на ждрепката за квалификации за ЕП 2022 што ќе се одржи во Унгарија и во Словачка.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) соопшти дека на 16 јуни во Виена ќе бидат познати групите, како и противниците на Македонија во борбата за пласман на големото натпреварување.

Прите две од осум тимови се пласираат директно во Унгарија и во Словачка, а место ќе има и за најдобрите четири третопласирани репрезентации.

Македонија се наоѓа во вториот шешир заедно со Австрија, Белорусија, Португалија, Србија, Русија, Црна Гора и Холандија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

„Второто полувреме беше едно од подобрите, играчите ги заслужуваат сите честитки“

Стефан Даскалов за Спортски од Букурешт Како и после првиот натпревар и после оваа средба …