Дома Фудбал Италија Лоши вести за Наполи пред Барселона

Лоши вести за Наполи пред Барселона

Сенегалскиот интернационалец Калиду Кулибали веројатно ќе го пропушти првиот натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите помеѓу неговиот Наполи и Барселона.

Кулибали се здоби со повреда на бутниот мускул на 15 декември и оттогаш настапи само еден натпревар против Лече пред 10 дена.

Сепак, после тоа не настапи против Каљари, а тренерот Гатусо откри дека неговиот дефанзивец се уште чуствува болки.

Скај Спорт пренесува дека Сенегалецот денеска не тренирал со тимот, а најверојатно нема ни утре. Тоа значи дека тој сигурно ќе го пропушти натпреварот во Серија А против Бреша в петок, а се чини дека нема да биде во комбинација и за натпреварот во ЛШ против Барселона.

Како што стојат работите, стопери на Наполи во првиот натпревар против Барса ќе бидат Костас Манолас и Никола Максимовиќ.

Инаку, Кулибали е столбот на одбраната во Наполи и еден од најважните фудбалери на тимот. Оваа сезона запиша 21 натпревар во сите натпреварувања.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Дибала за битката со коронавирусот: Едвај дишев и имав болки во мускулите

Ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала беше еден од играчите од Серија А кои беа позитивни на …