Дома Останати Линдзи Вон ја донесе пепелта на својот дедо во Пјонгчанг и така му оддаде почит за бронзата!

Линдзи Вон ја донесе пепелта на својот дедо во Пјонгчанг и така му оддаде почит за бронзата!

Американската скијачка, Линдзи Вон на ЗОИ во Пјонгчанг му оддаде почит на својот починат дедо.

Вон настапите во Јужна Кореа ги посвети на својот дедо кој почина во ноември 2017. година, а откако во негова чест го освои бронзениот медал, одлучи по Пјонгчанг да ја истури и неговата пепел.

Поточно, Вон ја истури пепелта во близина на стазата каде се натпреваруваше, посакувајќи на тој начин еден дел од него засекогаш да биде во Јужна Кореа каде некаде живееше.

„Знам дека би му значело да се врати овде, еден негов дел засекогаш ќе биде во Јужна Кореа“, истакна американската скијачка.

Нејзиниот дедо, за оние кои не знаат, беше инженер во војска во текот на Корејската војна.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Од инвалидска количка до фудбалер на Барселона

Во спортот и фудбалот се појавуваат многу приказни за тоа како некој успеал иако имал голе…