Дома Фудбал Англија Ливерпул не сакал да го доведе Мурињо: Неговото однесување не е за Енфилд!

Ливерпул не сакал да го доведе Мурињо: Неговото однесување не е за Енфилд!

Жозе Мурињо ја воодушеви Европа кога во 2004 година со Порто ја освои Лигата на шампиони и беше на радарот на многу европски гиганти.

Тогаш клупата на Ливерпул беше празна поради заминувањето на Жерар Улие, а Мурињо беше еден од кандидатите за негов наследник.

Сепак, гигантот од Енфилд се одличи за Рафа Бенитез, а Мурињо седна на клупата на Челзи.

Поранешниот капитен на Ливерпул, Карагер откри зошто Мурињо не дошол во Ливерпул.

„Мурињо имаше предност, но стилот и однесувањето на Бентиз беа одлучувачки. Директорот Рик Пери го интервјуираше Бенитез, но го спомнуваше и Мурињо. Чувството беше дека Жозе не може да биде менаџер на Ливерпул поради однесувањето“, објаснува Карагер.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Марсело покажа како изгледа неговото тело по изолацијата (ФОТО)

Mногу фудбалери ја искористија домашната изолација за да работат на нивната физичка форма.…