Дома Фудбал Ла Лига победи: Реал Мадрид и Барселона нема да смеат да користат „Ел Класико“

Ла Лига победи: Реал Мадрид и Барселона нема да смеат да користат „Ел Класико“


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Двата најголеми шпански клубови Реал Мадрид и Барселона нема да смеат во иднина да го користат терминот „Ел Класико“ за маркетинши цели.

Двата клуба започнаа петиција и се бореа да ги добијат правата на терминот од „Ел Класико“ од Ла Лига, но нивното барање беше одбиено.

„Ел Класико“ останува во сопственост на Ла Лига и само таа ќе може да го користи во своите официјални објави.

Шпанските гиганти секако не се задоволни од ваквата одлука, меѓутоа тешко дека би можеле нешто да променат.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Анхел ди Марија официјално го потврди заминувањето …