Дома Трансфер зона Лајпциг: Роналдо и Меси се престари за нас!

Лајпциг: Роналдо и Меси се престари за нас!


Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓Спортскиот директор на Лајпциг, Ралф Рангник изјави дека не е заинтересиран за доведување на Лео Меси и Кристиано Роналдо бидејќи биле „престари“ за тој клуб.

Лајпциг, кој е најголем европски хит во моментов, за седум години помина четири ранга на натпреварувања, а оваа сезона после 13 кола е на чело на Бундес лигата со 3 бода предност пред Баерн Минхен.

Рингник во 2012 година ја презеде функцијата спортски директор кога Лајпциг беше во четвртата лига и познат е по развојот на млади и талентирани играчи во клубот кој го финансира „Ред Бул“.

„Би било апсурдно да се мисли дека Лајпциг би можел да функционира со нив. Меси и Роналдо се прескапи и престари за нас“, изјави Рангник.

Просечната старост на фудбалерите на Лајпциг е само 23 години.

„Имаме најмлада и најнеискусна екипа во првенството. Не знам дали тоа е револуционерно, но секако е необично тим кој пред три години играше во трета лига да биде на чело на Бундес лигата“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Инзаги го сака Милинковиќ-Савиќ во Интер

Финале Лига на шампиони: Манчестер Сити го „брка“ Пандев, Интер нема да се предаде! ↓↓↓ Се…