Дома Топ вести Лапорта не се откажува: Суперлигата може да стартува во 2025 година

Лапорта не се откажува: Суперлигата може да стартува во 2025 година


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓„Фудбалската европска Суперлига би можела да започне уште во 2025 година, под услов да биде донесена судска пресуда во корист на овој проект“ изјави претседателот на Барселона, Жоан Лапорта.

„Во март или април ќе имаме одлука на Европскиот суд за правдата. Ако пресудата биде поволна, мислам дека Суперлигата би можела да започне во 2025 година“, изјави Лапорта за радио станицата „Канеда СЕР“.

Европскиот суд на правдата треба да донесе одлука на почетокот на 2023 година во постапките против УЕФА и ФИФА.

Суперлигата згасна само 48 часа по нејзиното основање по притисокот на навивачите и заканите со санкции кон клубовите кои требаше да учествуваат.

Барселона, Реал Мадрид и Јувентус продолжуваат да го поддржуваат ова натпреварување и покрај противењето на шесте главни клубови од англиската Премиер лига (Арсенал, Челзи, Ливерпул,

Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед и Тотенхем), кои беа меѓу првите 12 клуба. но се повлекоа и се обврза дека повеќе нема да биде вклучен во проектот.

„Суперлигата ќе биде отворено натпреварување. „Немаше да се вклучам во овој проект доколку не беше така“, додаде Лапорта.

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, кој од самиот почеток го поддржуваше проектот за Суперлигата, во октомври 2022 година изјави дека фудбалот е „болен“ и дека европската Суперлига може да го оживее.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

„Бомба“ во НБА: Кајри Ирвинг побарал трејд!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Ѕвездата на Бруклин …