Дома Македонски спорт Мак фудбал Куп на Македонија: Победа станува кошмар за Шкеднија, „Пандевци“ ја оправдаа фаворитската улога

Куп на Македонија: Победа станува кошмар за Шкеднија, „Пандевци“ ја оправдаа фаворитската улога

0
kup

Денес со почеток од 13:00 часот се одигра натпреварите од Купот на Македонија во кои победи забележаа екипите на Академија Пандев, Македонија Ѓорче Петров, Победа и Беласица.

Екипата на Победа се покажа оваа сезона како незгоден противник за бранителот на титулата Шкендија и втор пат оваа сезона успеа да ја победи Шкендија во Тетово.

Прилепчани славеа 0:1 во четвртфиналето од Купот на Македонија, претходно во првенството овој Победа славеше над Шкендија со 0:2.

Единствениот гол на натпреварот беше дело на Јаник Макота во 19-тата минута од средбата. Работата на фаворитот беше отежната бидејќи на стартот од натпреварот исклучување заработи Егзон Бејтулаи.

Македонија Ѓорче Петров минимално со 1:0 на домашен терен славеше против Работнички, Акамедија Пандев ја оправда фавроитската улога против Кораб победувајќи со 3:1, Беласица на гости кај Силекс славеше со 0:2.

Реванш натпреварите се закажани за 5-ти декември исто така во 13:00 часот.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Oфицијално: Вардар нема да игра во Европа!

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар оваа сезона нема да игра во Европа! Фудбалс…