Дома Фудбал Италија Култниот стадион неколку часа после смртта на Марадона добива ново име

Култниот стадион неколку часа после смртта на Марадона добива ново име


Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓Фудбалскиот свет повеќе нема да биде ист откако остана без еден од најголемите на сите времиња – Диего Армандо Марадона.

Марадона најдобрите времиња од својата кариера ја помина во Наполи, а навивачите на тој тим се уште ги паметат неговите дриблинзи на стадионот Сан Паоло.

Токму тој стадионо неколку часа после смртта на Марадона може да добие ново име. Иницијативата ја покренал претседателот на Наполи, Де Лаурентис.

Идејата веднаш ја подржал и градоначалникот на градот па Сан Паоло наскоро ќе го промени своето име.

„Го менуваме името на стадионот Сан Паоло во Диего Армандо Марадона.“ – напиша градоначалникот на Твитер.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Бензема се збогуваше со Реал Мадри, Анчелоти не ги задржа солзите

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓ Реал Мадрид денес на официјална прес-конференција с…