Дома Фудбал Англија Крос за статуата на Агуеро: Сигурни ли сте дека е Серхио?

Крос за статуата на Агуеро: Сигурни ли сте дека е Серхио?

Серхио Агуеро веќе кој е веќе неколку месеци во пензија се смета за најдобар играч во историјата на Манчестер Сити.

Агуеро дресот на „граѓаните“ го носеше десет години. На крајот постигна 260 голови од кои 184 беа во Премиер лигата со што стана најдобар странски стрелец во ова натпреварување.

Аргентинецот постигна голем број одлични голови, а најмногу ќе се памети по голот на крајот од сезоната 2011/2012 кога на Сити му ја донесе титулата. Од вчера Агуеро се приклучи на Винсент Компани и Давид Силва кои од претходно имаат свои статуи пред „Етихад“.

Сепак, статуата на Агуеро предизвика и одредени полемики затоа што кипот премногу личи на Тони Крос од Реал Мадрид. Поради сличноста на социјалните мрежи се огласи и играчот за врска на Реал Мадрид.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Херојот на Рома од финалето во Конференциската лига ја „украде“ веспата на Мурињо 🎥

Николо Заниоло стана херој на Рома, откако постигна гол во финалето против Феенорд во Конф…