Дома Фудбал Кристијано Роналдо најави купување на сопствен клуб и откри уште колку ќе игра

Кристијано Роналдо најави купување на сопствен клуб и откри уште колку ќе игра

Еден ден по официјалниот трансфер на Карим Бензема во редовите на саудискиот шампион Ал Итихад, Кристијано Роналдо се осврна на заминувањето на францускиот напаѓач од Реал Мадрид, нагласувајќи дека е само прашање на време кога саудиската лига ќе привлече дел од најдобрите играчи во светскиот фудбал.

Роналдо стана член на Ал Наср на почетокот на годината и се чини дека тоа беше само почеток на она што следува, кога бројни големи ѕвезди ќе бидат привлечени од богати понуди, кои едноставно е тешко да не се прифатат.


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Бензема вети дека остане во Реал Мадрид, но 600 милиони евра за три години… Не можеше да не прифати, како и Н’Голо Канте кој си заминува од Челзи, додека за Ријад Махрез се подготвува богата понуда, како и за многу други ѕвезди на европскиот фудбал.

Се веруваше дека и Лионел Меси ќе оди во Саудиска Арабија, но Аргентинецот ги избра Интер Мајами и МЛС наместо Ал Ахли.

„Веќе знаев дека одењето во Саудиска Арабија ќе ја „отвори кутијата“. Не погрешив. Сигурен сум дека за две или три години ќе биде една од најважните лиги во светот. Бензема сега пристигна. Желбата е компетентност. Кога има компетентност, пазарот има корист. Нека дојдат сите ѕвезди“, рече португалскиот интернационалец на прес-конференцијата на која ја претстави својата нова работа.

Играше со Бензема во Реал Мадрид, сега и двајцата се во Саудиска Арабија. Како кралскиот клуб ќе опстане без официјално најдобриот играч на светот, освојувач на Златната топка?

Сигурен сум дека сепак ќе освојат уште една Лига на шампиони“, додаде Португалецот.

Роналдо увери и дека не ја исклучува можноста во иднина да биде сопственик на свој клуб.

“Тоа е нешто за што размислував пред неколку години. Навистина би сакал да имам клуб. Отсекогаш сум бил многу решителен човек и многу професионалец. Веќе сум на крајот од кариерата, ќе играм само две или три години“, додаде тој на крајот.

Роналдо во Ал Наср заработува околу 200 милиони евра годишно, а потпиша за две и пол години. Во оваа сума е вклучен и комерцијалниот дел од договорот. Ова е највисоката плата во историјата на овој спорт, па Роналдо ќе заработи половина милијарда евра додека трае договорот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Јамал: Не ме споредувајте со Меси, тој е најдобар во историјата

Ламин Јамал е вистинска сензација на ЕП. На 16 години е стартер за Шпанија и ги собори сит…