Дома Фудбал Англија Кој колку денови беше прв во Премиер лигата – Манчестер Сити доминантен!

Кој колку денови беше прв во Премиер лигата – Манчестер Сити доминантен!

0

Манчестер Сити по вчерашниот шокантен пораз на нивниот градски ривал Јунајтед од тимот кој е последен на табелата ВБА и математички ја обезбеди титулата во Премиер лигата.

„Граѓаните“ апсолутно според сите параметри сосема заслужено стигнаа до титулата, а колку беа доминантни говори и податокот за деновите поминати на лидерската позиција.

Имено, тимот на Пеп Гвардиола пресметано до крајот на сезоната на лидерската позиција ќе помине 240 денови, почнувајќи од 16 септември.

Освен „граѓаните“ само три клуба почуствувале како е да се биде лидер оваа сезона, а тоа се Манчестер Јунајтед (34 денови), Арсенал (еден ден) и Хадерсфилд (еден ден).


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Мајкл Овен го прогнозира точниот резултат на најголемиот натпревар на Островот

Утре во 17:00 часот на „Енфилд“ се игра најголемото англиско дерби помеѓу Ливерпул и Манче…