Дома Фудбал Англија Компани од трибините го гледаше својот проштален натпревар од Сити, Ван Перси воодушеви

Компани од трибините го гледаше својот проштален натпревар од Сити, Ван Перси воодушеви

На Етихад синоќа беше одигран натпреварот помеѓу тим од легендите на Манчестер Сити и тим од ѕвездите во ПЛ, а резултатот на крајот беше 2:2.

Натпреварот беше одигран во чест на Винсент Компани кој помина 11 години во Манчестер Сити и требаше да биде негов проштален од овој клуб, но тој не можеше да настапи поради повреда.

Навивачите на Граѓаните на прекрасен начин го дочекаа Компани, а на еден голем транспарент пишуваше: „Работник, капитен, лидер.“

Компани со Сити освои четири титули во ПЛ, два трофеи во ФА купот и четири во Лига купот.

Синоќа сепак од трибините ги гледаше своите поранешни соиграчи и многу други ѕвезди против кои играше во ПЛ.

Тимот на легендите на Сити поведе во 2. минута со голот на Петров, а ѕвездите од ПЛ израмнија во 30. минута кога после прекрасна асистенција на Ван Перси, Кин постигна погодок.

Ван Перси потоа во 47. минута постигна одличен гол за 2:1, a конечните 2:2 ги постави Бенџани во 88. минута.

Натпреварот донесе голем број прекрасни потези и голови за навивачите, кои ги имаше повеќе од 50.000 на стадионот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Ван Перси го советува Јунајтед: Купете го Кавани, тој е гол машина

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Робин Ван Перси кој беше најдобар стрелец на кл…