Дома Фудбал Клоп: A ми рекоа дека трофеите не се освојуваат со деца…

Клоп: A ми рекоа дека трофеите не се освојуваат со деца…

„Во мојата повеќе од 20-годишна тренерска кариера, ова е најспецијалниот трофеј што сум го освоил“, изјави менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп по триумфот на „Црвените“ во финалето на англискиот Лига куп.

Фудбалерите на Ливерпул го освоија Лига купот откако во финалето на стадионот Вембли по продолженијата го совладаа Челзи со 1:0.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Прашањето на победникот го реши Вирџил ван Дијк со гол во 118. минута. За Ливерпул тоа беше рекордна десетта титула во ова натпреварување, додека лондонскиот тим го забележа петтиот пораз во десеттото финале.

Клоп го освои трофејот со „деца“ откако поради повреди не можеше да смета на Алисон Бекер, Мохамед Салах, Дарвин Нуњез, Трент Александер-Арнолд, Џоел Матип, Диого Жота, Тиаго Алкантара, Куртис Џонс и Доминик Собослаи.

„Ми рекоа дека трофеите не се освојуваат со деца. Во мојата повеќе од 20 годишна тренерска кариера ова е најспецијалниот трофеј што сум го освоил“, изјави Клоп за новинарите.

„Понекогаш ме прашуваат дали сум горд на ова или она, би сакал почесто да се чувствувам горд, но денес бев горд на апсолутно се“, додаде тој.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Премиер лигата ќе воведе полуавтоматски офсајд

Англиската Премиер лига од следната сезона ќе има уште една новина која е поврзана со упот…