Дома Трансфер зона Клазулата активирана – Милан го откупи Калиниќ!

Клазулата активирана – Милан го откупи Калиниќ!

0
kalinic

Италијанскиот фудбалски гигант Милан ќе го откупи Никола Калиниќ (30) од Фиорентина за 20 милиони евра.

Фиорентина во летниот проеден рок го пушти хрватскиот репрезентативец за пет милиони евра на едногодишна позајмица со опција за откуп од 20 милиони евра на три рати.

Откупот стапи на сила откако Никола Калиниќ го забележа првиот официјален настап во оваа година. Лигашкиот натпревар против Кротоне Хрватот ги исполни условите и сега тој ќе биде врзан со Милан до 30 јуни 2021 година.

Сепак неговата иднина на „Сан Сиро“ и тоа како е неизвесна. Иако тренерот Џенаро Гатузо го фалеше во одредени италијански медиуми како „Калчомеркато“ управата веќе размислува за нови напаѓачки аквизиции.


Следете го Sportski.mk и на


Калиниќ во актуелната сезона настапи на 24 официјални натпревари, четири пати се запиша во листата на стрелци и асистираше пет пати.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Барса има план како да го врати Нејмар – му нуди трампа на ПСЖ

Шпекулациите за иднината на Филипе Кутињо во Барселона не престануваат откако Бразилецот о…