Дома Останати КЛАДЕЊЕ.МК: Анализа на репрезентацијата на Црна Гора

КЛАДЕЊЕ.МК: Анализа на репрезентацијата на Црна Гора

0

Црна Гора се наоѓа во групата Ц, заедно со Македонија, Словенија и Германија и е голем аутсајдер. Оваа репрезентација се уште ја бара својата прва победа на Европските првенства и тешко дека ќе ја забележи во Хрватска.

Црна Гора се уште без победа на Европските првенства

Европското Првенство во Хрватска ќе биде четвртото севкупно и трето последователно првенство за Црна Гора. Сепак, тие се уште ја чекаат својата прва победа на Европските првенства извлекувајќи еднаш нерешено и губејќи 11 натпревари.

Со поискусен тим од пред две години во Полска, селекторот Драган Ѓукиќ не само што ќе се обиде да ја постигне првата победа и да обезбеди пласман во следниот круг, туку и да биде еден од изненадувањата на турнирот. Тимот е сместен во групата Ц и нивниот прв натпревар е на 13-ти јануари против бранителот на трофејот Германија, пред да се соочат со Македонија на 15-ти јануари и со Словенија на 17-ти јануари.

Ростер

Ѓукиќ има мешавина на искусни и млади ракометари. Во споредба со квалификациите има само едно ново име – Стеван Вујовиќ. Најискусен е капитенот и голманот Раде Мијатовиќ, единствениот играч кој беше дел од тимот на сите три претходни првенства. Но главниот столб на Црна Гора, Вуко Борозан е повреден.


Следете го Sportski.mk и на


Играчот Вардар се повреди пред Божиќ во сообраќајна несреќа и тој нема да настапи на турнирот. Ѓукиќ рече дека ќе го чека Борозан до последен момент, нагласувајќи дека тој може да го искористи левиот бек како замена во дел од натпреварите, но јасно е дека Црна Гора има сериозен проблем во нападот.

Напад

Отсуството на Борозан претставува голем предизвик за нападот на Црна Гора, кој се потпира на неговата моќ. Тој постигна дури…

 

ЦЕЛАТА АНАЛИЗА ПРОЧИТАЈТЕ ЈА НА СПЕЦИЈАЛИЗИРАНИОТ ПОРТАЛ КЛАДЕЊЕ.МК

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Сега е потврдено: Се работи на борба Кабиб – Мејведер и тоа на „Лужњики“ во Москва! (ФОТО)

Дагестанско – рускиот борец верува дека ќе присуствуваат 100.000 навивачи ако договори бор…