Дома Фудбал Останато Кај нас се најавува нов карантин, а на 80 километри се играат натпревари со публика!

Кај нас се најавува нов карантин, а на 80 километри се играат натпревари со публика!

Денес во местото Срудулица во Србија кое е само на 80 километри од Македонија се играше натпревар со публика во српскиот куп помеѓу Радник и Партизан.

Во Србија со одредени мерки веќе е дозволено да има навивачи на стадионите што можеше да се види и на овој натпревар. Иако ова место е блиску до нашата земја сепак, кај нас сме далеку од ваква слика затоа што се уште имаме висока бројка на заразени. Освен тоа за викендот кој следи се најавува и целосен карантин за местата со најмногу заразени.

Кога се другите земји околу нас првенствата веќе започнаа во Албанија и Косово, а се очекува и старт во Бугарија.

Ќе потсетиме кај нас ФФМ донесе одлука од за продолжување на сезоната, меѓутоа не е исклучена можноста нешто да се промени затоа што целиот тим на Ренова од пред два дена е во карантин поради неколку слуачи на коронавирус.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Урнебесно: Навивачот кој чукаше на дупнат тапан на стадионот, беше атракција и во центарот на Букурешт🎥

Македонскиот навивач со својот дупнат тапан ги освои социјалните мрежи, чукаше на него на …