Дома Останати Кошарка НБА Кари на врвот: Ова се најплатените кошаркари во НБА лигата

Кари на врвот: Ова се најплатените кошаркари во НБА лигата

Сезоната во најсилната кошаркарска лига НБА влегува во самата завршница, а интересно е што од тимовите на Далас, Минесота, Бостон и Индијана кои останаа во игра за титулата нема кошаркари во самиот врв на оние по најголема заработка.

На листата од 15 најплатени играчи од овие четири екипи има само еден и тоа Руди Гобер од Далас кој го чека финалето против Минесота. Тој се наоѓа на 13. Место.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


На врвот на листата е Стеф Кари со 51.915.000 милион долари, потоа следи Кевин Дурант од Феникс со 47.649.000 долари, додека Никола Јокиќ кој беше МВП во регуларниот дел е на третото место со 47.607.00. Исто колку и Јокиќ заработуваа и Леброн Џејмс и Џоел Ембид.

ТОП 15 НАЈПЛАТЕНИ КОШАРКАРИ ВО НБА:

1. Стеф Кари (51.915.000)

2. Кевин Дурант (47.649.000)

3. Никола Јокиќ (47.607.000)

4. Леброн Џејмс (47.607.000)

5. Џоел Ембиид (47.607.000)

6. Бредли Бил (46.741.000)

7. Кавај Ленард (45.640.000)

8. Пол Џорџ (45.640.000)

9. Јанис Адетокунбо (45.640.000)

10. Демјан Лилард (45.640.000)

11. Џими Балтер (45.183.000)

12. Клеј Томпсон (43.219.000)

13. Руди Гобер (41.000.000)

14. Фред Ванвлит (40.806.000)

15. Ентони Дејвис (40.600.000)

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Позната казната на Даку за пцуењето на Македонците!

Европската куќа на Фудбалот ја соопшти казната за репрезентативецот на Албанија, Мирлинд Д…