Дома Фудбал Репрезентации Италија и да изгуби од Украина се уште ќе има шанса да се пласира на Европското првенство

Италија и да изгуби од Украина се уште ќе има шанса да се пласира на Европското првенство

Италија вчера ја оствари потребната победа во битката за пласма на Европското првенство преку квалификациите, но „Аѕурите“ ќе имаат и уште една можност во случај на неуспех во последното коло против Украина.

Поради победата од 2:1 во првиот натпревар на „Сан Сиро“ на Италија на натпреварот во Леверкузен ќе и биде потребен и бод за пласман на континенталниот собир на најдобрите.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Натпреварот поради ситуацијата во Украина ќе се игра во Леверкузен и за Украинците да одат на ЕП имаат само една опција – победа.

Во случај да ја остварат и ги елиминираат Италијанците, „Аѕурите“ нема да останат без шанси бидејќи тука е и плеј-офот во Лигата на Нации преку кој исто така можат да обезбедат настап.

Maкедонија ќе потсетиме ги загуби шансите за пласман, а во последното коло ќе игра против Англија на домашен терен.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Халанд се посрамоти: Од неколку метри промаши – празен гол! 🎥

Ерлинг Халанд во денешното градско дерби против Манчестер Јунајтед го имаше едно од најгол…