Дома Трансфер зона Интер го сака најдобриот стрелец од турското првенство?

Интер го сака најдобриот стрелец од турското првенство?

Интер е во потрага по нови засилувања кој ќе придонесат за дополнителен квалитет и дополнителна длабочна во ростерот за борба на повеќе фронтови.

Од Италија пристигнуваат вести дека ИНтер постигнал договор со Кристал Палас за трансфер на напаѓачот Александар Сорлот, Норвежанецот кој минатата сезона играше одлично во турски Трабзонспор.

Сорлот минатата сезона запиша 34 настапи во турската Супер лига и постигна 24 гола со што ја освои титулата најдобар стрелец. Тоа беше доволно за Интер да тргне по неговите услуги. „Раи Радио 2“ тврди дека договорот со Палас е постигнат.

Тој никогаш не стигна да ги убеди челниците на Кристал Палас (20 настапи, еден гол) во своите квалитети, а кога конечно блесна Интер тргна по него.

Инаку Палас Сорлот го доведе во јануари 2018 година од дански Мидиланд за девет милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Ленгле се сели во Серија А

Рома е силно заинтересирана за дефанзивецот на Барселона, Клемен Ленгле, пренесува каталон…