Дома Трансфер зона Интер во Шпанија ја пронајде замената за Икарди

Интер во Шпанија ја пронајде замената за Икарди

Мауро Икарди после повеќе од еден месец им се врати на тренизите и започна да тренира со остатокот од тимот.

На Икарди најпрво му беше одземена капитенската лента, а причините за тоа клубот официјално се уште не ги соопшти. Од тогаш Аргентинецот одби да игра под изговор дека е повреден.

Иако лекарските прегледи утврдија дека Икарди не ја зборува вистината и дека е спремен за игра, сепак аргентинскиот напаѓач одбиваше да тренира со остатокот од тимот.

Италијанските медиуми пренесуваат дека и покрај фактот што Икарди се враќа во тимот, сепак неговите денови во Интер се изброени и на крајот на сезоната сигурно ќе го напушти клубот.

Раководството на „нероаѕурите“ веќе ја започна потрагата по негова замена, а шпанските медиуми тврдат дека прва желба е напаѓачот на Валенсија, Родриго Морено.

Шпанскиот репрезентативец има откупна клаузула од 120 милиони евра, но Валенсија е отворена за преговори, па трансферот би можел да се реализира за сума од 50 милиони евра.

Интерес за Родриго минатото лето покажуваа Реал Мадрид и Барселона, но Интер е спремен да ја победи конкуренцијата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Сега е јасно: Мбапе и Нејмар не можат заедно, еден мора да си оди

Се погласи се шпекулациите дека Реал Мадрид е силно заинтересиран за Мбапе и дек…