Дома Фудбал Останато Изборот на најдобар голман на светот ја ШОКИРАШЕ спортската јавност (ФОТО)

Изборот на најдобар голман на светот ја ШОКИРАШЕ спортската јавност (ФОТО)

0

Иако се уште не е официјално кој ќе ја понесе наградата за најдобар голман, во медиумите на големо се шпекулира дека резултатите се веќе познати.

„Златната топка“ по петти пат би требало да ја добие Кристијано Роналдо, но многу повеќе прашина се дигна околу изборот за најдобар голман на светот.

Франс Фудбал одлучи таа награда да ја добие Мануел Нојер иако многумина сметаат дека истата треба да замине во рацете на Џанлуиџи Буфон. Но, она што повеќе предизвика внимание е пласманот на Де Геа.

Голманот на Манчестер Јунајтед оваа година брани во одлична форма, но очигледно тоа не му беше доволно да се најде во Топ 5. Имено, ДеГеа се наоѓа на седмата позиција, а пред него се Хуго Љорис и Јан Облак кои ја делат четвртата позиција.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Де Лаурентис: Каков успех е тој ако позајмиш 200 милиони евра да купиш еден играч?

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис се обиде да се сочуствува со разочараните на…