Дома Фудбал Англија За првпат: Тотенхем пред Арсенал на ранг листата на УЕФА

За првпат: Тотенхем пред Арсенал на ранг листата на УЕФА

Навивачите на Тотенхем се задоволни што нивниоит тим и петта сезона во Премиер лигата заврши пред големиот градски ривал Арсенал, сега добија и уште една причина за задоволство.

Имено, за првпат од формирањето на ваквиот систем во Премиер лигата (1992 година) Тотенхем е пред Арсенал на клупската ранг листа на УЕФА. Ова стана возможно откако Тотенхем се пласираше во новата Конференциска лига на УЕФА, а Арсенал после очајната сеозна остана без излез во Европа.

Пред почетокот на оваа сезона Арсенал имаше два бода предност пред Тотенхем, ситуацијата сега се промени.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Пеле со видео порака ги успокои фановите🎥

Бразилската фудбалска легенда, Пеле продолжува со рехабилитацијата после операцјата која ј…