Дома Фудбал Останато За Мурињо Мбапе е повреден од Меси и Роналдо – објасни и зошто

За Мурињо Мбапе е повреден од Меси и Роналдо – објасни и зошто

Жозе Мурињо во последно време се почесто се појавува во медиумите со свои изјава, сега Французинот зборуваше за Мбапе, Роналдо и Меси.

За Мурињо кога се зборува за Мбапе не треба да се зборува за тоа што ќе направи за пет или десет години, туку што прави сега. Исто така Португалецот смета дека неговата вредност е поголема од онаа на Меси и Роналдо.

„Кога зборува за Мбапе, не треба да зборуваме што ќе прави за пет или десет години. Треба да гледаме што прави сега, тој е навистина неверојатен“, изјави Мурињо, па продолжи за вредноста:

„Меси и Роналдо имаат повеќе од 30 години, Нејмар има 27. Кога ќе погледнете од економска страна, годините играат важна улога и поради тоа мислам дека Мбапе е фудбалерот со најголема вредност на пазарот“.

„Ако направи трансфер не се сомневам дека тоа ќе биде поставување на нов рекорд“, смета Мурињо.

Констатацијата на Жозе Мурињо ја дели и центарот за спортски студии (ЦИЕС) кој неодамна во едно истражување го истакна Мбапе како највреден фудбалер во светот.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Фудбалер имаше сообраќајна несреќа – може да му биде ампутирана раката

Фудбалерот на француски Дижон и алжирски репрезентативец Јасин Бенжи доживеа сообраќајна н…