Дома Фудбал За историја: Барселона ја освои титулата на начин каков што во Шпанија не е виден 81 година!

За историја: Барселона ја освои титулата на начин каков што во Шпанија не е виден 81 година!


Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓


Фудбалерите на Барселона ја освоија шампионската титула во Шпанија, но сега се појави еден навистина неверојатен податокот.

Имено, Каталонците ја освоија титулата без ниту еден постигнат гол од пенал и вакво нешто не се случило во шпанскиот фудбал цели 81 година.

Во текот на сезоната Барселона доби два пенали во своја корист, но Роберт Левандовски не реализираше против Алмерија, а Феран Торес промаши против Валенсија.

Каталонците до титулата стигнаа на доминантен начин така што тимот на Чави имаше 88 бода, дури 10 повеќе од најголемиот ривал, Реал Мадрид кој заврши на втората позиција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Познато кога ќе продолжи холандското дерби

Викенд на градски дерби дуели: Арсенал - Тотенхем и Атл.Мадрид - Реал М. ↓↓↓ Холандската ф…