Дома Останати Започна нова ера во УФЦ: Оливеира е нов шампион🎥

Започна нова ера во УФЦ: Оливеира е нов шампион🎥

По заминувањето на Хабиб Нурмагомедов во пензија, појасот за шампион остана без сопственик, а УФЦ реши Чарлс Оливеира и Мајкл Џендлер да се борат за појасот во Хјустон.

Оливеира веќе 11 години се натпреварува во УФЦ, а конечно го освои појасот откако се врати на неверојатен начин бидејќи во првата рунда беше на раб на пораз.

Со оваа победа дефинитивно почна новата ера на УФЦ во лесна категорија, откако се пензионираше легендарниот борец од Дагестан.

Оливеира беше пред пораз откако доби серија на тешки удари во прата рунда, но го спаси звончето. Потоа во втората рунда најави враќање, а во третата го доврши противникот.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Официјално: Серија А на „Арена Спорт“ до 2024 година

Италијанската Серија А и во наредните три години ќе ја гледаме на каналите на „Арена Спорт…