Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО ЕУРО анализа: Италија – Велс, двата тима ќе ротираат, но домаќинот повторно е голем фаворит

ЕУРО анализа: Италија – Велс, двата тима ќе ротираат, но домаќинот повторно е голем фаворит

Италија е веќе сигурен патник во следната фаз аод групата А, додека Велс со четири бода за да не оди понатаму, треба да се случи чудо. Меѓусебе двете селекции ќе играат повеќе за престиж, без разлика што на Велс му треба бод за сигурен пласман во нокаут рундата. Мечот се игра на Олимпико во Рим, во терминот од 18 часот по македонски време.

Велс сака реприза од ЕУРО 2016

„Змејовите“ освоија четири бода од своите два воведни натпревари во групата А. Откако во нивниот почетен натпревар им земаа малку среќен бод на Швајцарија, Велс во средата направи извонреден резултат и ја совлада Турција со 2:0.

Тоа беше перформанс што ги врати спомените од 2016 година и нивното славно стигнување во полуфиналето на тоа ЕУРО. Сега имаат 4 бода и најмалку ќе бидат трети. Добро за нив е тоа што сигурно ќе бидат една од четирите најдобри третопласирани селекции кои ќе ја поминат групната фаза.

Поен ќе го загарантира второто место, победата ќе ги направи победници во групата, додека поразот не смее да ги растресе.

Роб Пејџ најверојатно ќе ја искористи можноста да го освежи тимот и најави неколку промени во составот, но повторно очекувајте Бејл и Ремзи да го предводат тимот на Велс.

Италија во страшно добра форма

Италија имаше беспрекорен старт, со игри со кои веднаш ја објави кандидатурата за златниот медал. Две стартни, чисти победи без примен гол од по 3:0 против селекции како Турција и Швајцарија – па не можеше Италија да посака подобар старт.

Италија сега нема пораз на последните 29 натпревари по ред во сите натпреварувања, со 24 победи. Последен пат загубија од Португалија со 1:0 во Септември, 2018 година.

Ако избегнат пораз против Велс, тие ќе се изедначат со нивната најдолга серија без пораз од 30 натпревари која се случи одамна – помеѓу Ноември 1935 година и Јули 1939 година. Ова е навистина неверојатен пресврт за Италија откако го пропушти минатиот Мундијал.

Манчини најави ротации во составот, а на овој меч се очекува конечно настап на Марко Верати кои не играше на првите два меча поради повреда. Веројатно ќе има промени и во нападот каде се очекува да стартуваат Белоти и Киеза. Но тоа не ги прави италијанците помали фаворити против селекцијта на Велс.

Прогноза

Во двете селекции најавени се ротации и освежувања. Сепак, тоа нема да ги смени улогите на теренот. Италија е фаворит и во тоа нема сомнеж. Како игра тимот на Манчини во последно време, полека станува еден од главните фаворити за трофејот. Освен тоа, Манчини има доволно широк ростер на фудбалери кој од кој подобар и ќе може да ја зачува свежината. Очекувам домашна победа.

ТИП: Италија – Велс – 1 @ 1.49 во 22Bet

Италија – Велс – 3+ @ 2.20 во 22Bet

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Официјално: Покетино го продолжи договорот со ПСЖ

Aргентинскиот стратег Маурисио Покетино во ПСЖ пристигна во јануари на местото на Томас Ту…